1. Дефинирайте Целите на Уебсайта си
Първата и най-важна стъпка при изработката на уебсайт за малък бизнес е да дефинирате целите си. Искате ли просто да представите информация за вашия бизнес, да продавате продукти онлайн, или искате да привлечете клиенти чрез блог или друго съдържание?
Ясната дефиниция на целите ви ще ви насочи в правилната посока и ще ви помогне да решите какъв вид уебсайт ви е необходим за вас и бизнеса ви.
Един добре работещ уебсайт е комбинация от добър дизайн, правилна техническа изработка и най-вече правилното позициониране на бизнеса.
За ваше улеснение препоръчваме да използвате нашият планер за уебсайт, който ще ви помогне да изградите добър първоначален план.
2. Изберете Подходящ Домейн и Хостинг
Домейн
След като сте определили целите си, е време да изберете домейн име (www.вашетоиме.bg) и хостинг план. Изборът на добър домейн е важен, тъй като той трябва да бъде лесно запомнящ се и свързан с вашата дейност. Няколко съвета при избирането на домейн име:
- Използвайте една от тези опции: .com .bg или .eu (или .org ако сте благотворителна организация)
- Обмислете дали да не закупите и трите опции за да гарантирате, че ваш конкурент няма да злоупотреби с адреса ви и да “открадне” потребители, които търсят вас.
- Не се вглъбявайте в търсене на “перфектен” домейн. Важното е домейна ви да е в синхрон с името на бизнеса ви. Най-добре да е просто името ви.
- Кратко и ясно. Отново най-добре да е бизнес името ви.
- Ако бизнес името ви е заето добавете спомагателна дума. Пример: www.flowers.bg е заето - www.freshflowers.com е свободно.
- Не използвайте тирета. www.flowers-bg.com не е добър варят.
- Проверете домейните на конкурентите ви за идеи.
Хостинг
Хостингът трябва да бъде надежден и да осигурява достатъчно пространство и скорост за вашия уебсайт. В България най-популярен доставчик е www.hosting.bg, но не бързайте да закупувате план преди да сте решили как ще изработите сайта си.
Много от платформите за “направи си сам” изискват да използвате техните хостинг услуги, ако използвате техният билдър. Ние изграждаме сайтове за клиенти чрез платформата Webflow и те предоставят хостинг планове, които ние използваме и препоръчваме.
За това не бързайте с хостинга преди да сте решили как ще направите самия сайт. Ако не знаете какви са опциите ви можете да видите нашите препоръки за платформи за изграждане на уебсайт.
3. Дизайн и Потребителско Изживяване (UX)
Дизайнът на вашия уебсайт играе важна роля в привличането на посетители и задържането на тяхното внимание. Уверете се, че уебсайтът ви е мобилно адаптивен и предоставя приятно потребителско изживяване независимо от екрана на който се използва. Включете елементи на вашия бранд и графични материали, които го представят в най-добрия светлина. Използвайте максимум 3 шрифта, вашите бранд цветове и чисти и добре обособени секции.
Добър продукт, който подаряваме на клиентите си, но го предлагаме и за продам е Бранд Наръчник с помощта на който да организирате и систематизирате брандиращите си елементи. По този начин всички ваши онлайн действия ще имат постоянен и хомогенен вид.
4. Съдържание и SEO
Качественото съдържание е ключът към успешния уебсайт. Създайте информативни и привлекателни статии и видеа, които да представят вашия бизнес. Оптимизирайте ги за търсачки (SEO), за да бъдете видими в резултатите на търсене и да привлечете посетители.
Определете кои са най-ценните за вас ключови думи както и кои са най-важните за постелите на сайта ви категории. Основният фактор, за който да мислите е полезността. Ако съдържанието в сайта ви е полезно за потребители тогава ще имате по-добър шанс да се класирате високо в търсачки като Google.
5. E-commerce (ако е приложимо)
Ако планирате да продавате продукти онлайн, е важно да интегрирате електронен магазин във вашия уебсайт.
Този процес изисква правилната организация на продуктовата категоризация, изчистени продуктови страници с детайлни описания и опции за удобно плащане за вашите клиенти. Има много платформи, които са фокусирани върху изграждането на онлайн магазини, но нашата единствена препоръка е да използвате Shopify. Те предлагат цялостно решение, интуитивни са за употреба и можем да ви помогнем с обучение за правилно изграждане и администрация на Shopify магазин.
6. Маркетинг и Трафик
Изработката на уебсайт е първата стъпка, но след това трябва да работите и по привличането на посетители. Социалните мрежи, имейл маркетинг и стратегиите за изграждане на съдържание могат да ви помогнат да стигнете до вашата целева аудитория. Използвайте инструменти за анализ на посещаемостта, за да разберете кой тип маркетинг работи най-добре за вашия бизнес. След това се фокусирайте върху това, което работи. Нашият съвет е да използвате Правилото за Четири Единици:
- Един Клиентски Профил
- Една Тема
- Една Платформа
- Една Година
Или с други думи фокусирайте се върху решаването на конкретен проблем, който клиента ви има и го направете в платформа, която клиента ви посещава и не правете друго. Това ще фокусира усилието ви като лазер и ще можете да привлечете повече зрители/читатели/посетители към уебсайта и услугите си.
7. Анализ и Освежаване
Използвайте инструменти като Google Analytics за следене на посещенията на вашия уебсайт и поведението на потребителите. Това ви позволява да анализирате ефективността на уебсайта и да правите корекции, ако е необходимо, за постигане на по-добри резултати. Същото така можете да видите кои категорий или конкретни публикации са по-популярни и да направите още като тях.
Аналитичните инструменти са много важни, ако имате сериозни намерения да използвате силата на интернета за растежа на бизнеса си. Те ви помагат да видите, кое работи и кое не.
8. Сигурност и Защита на Данните
Защитата на информацията на посетителите е от съществено значение. Инсталирайте SSL сертификат, (катинара най-ляво в полето на уебсайт адреса) на за да осигурите криптирането на данните на вашите клиенти при трансфери. Редовно актуализирайте софтуера и допълнителните модули на уебсайта, за да предотвратите уязвимости.
9. Поддръжка и Актуализации
Уебсайтът ви трябва да бъде актуален и функциониращ без проблеми. Редовната поддръжка включва актуализации на съдържанието, проверка за бъгове и подмяна на снимки, а също и следене за проблеми, които могат да възникнат с времето. Важно е имате и архиви на сайта си.
Ако използвате WordPress и имате различни плъгини, които разширяват способностите на сайта ви тогава трябва да следите и за промени и актуализации на тези плъгини. Сайтовете, които изграждаме ние имат много малки нужди що се отнася до поддръжка, но отново всичко зависи от това в каква посока ще се насочите в избора си партньор и платформа.
10. Имейл Маркетинг
Имейл маркетинга е много добър инструмент за връзка с вашата аудитория. Чрез имейл бюлетини и лични съобщения, можете да поддържате връзка с клиентите си и да им давате информирани за нови продукти, промоции и събития. По този начин оставате в редовна комуникация с хора, които са ви дали правото да им пишете.
Всеки малък бизнес трябва да има имейл маркетинг система, защото тази форма на онлайн маркетинг е сред най-рентабилните и най-достъпните за изпълнение. Ако искате да знаете още ви препоръчваме да прочетете статията ни за имейл маркетинг и да предприемете препоръчаните стъпки.
След като обърнете внимание на тези основни стъпки, вашият бизнес уебсайт ще бъде продуктивно за вас и организацията ви пространство, което може да допринесе за успеха на вашата фирма. Абонирайте се за нашата библиотека, за да научите повече за по-нататъшни стратегии, техники за подобряване на вашето онлайн присъствие, генерални бизнес съвети и книжен клуб за нехудожествена литература.